Klikni pre podrobnosti...
Úvodné stúpanie z rajeckej strany

Piatok 17. apríla je pár dní pred nami, a tak vydávame túto poslednú inštrukciu pre všetkých pútnikov chystajúcich sa na Memoriál mučeníka Jozefa Tisu.

Terén:

Posledné zvyšky nedávno napadnutého snehu sa nachádzali 10. 4. 2015 už iba v susednom regióne Martinských holí, so snehom pokrytým pásmom nad 1000 m. n. m., pričom trasa memoriálu sa pohybuje zhruba 200 výškových metrov pod touto poslednou snežnou hranicou.

Posledná snežná hranica v regióne

Teplý víkend (11.-12. 4. 2015) a pomerne stabilne suché, lež nie slnečné počasie počas celého nadchádzajúceho týždňa výrazne prispeje ku kompaktnosti pôdy na trase. Nemožno však zabúdať, že ide o lesnú pôdu. Tá vďaka lesnému porastu a jeho koreňovému systému zadržiava aj v čase sucha množstvo vody. Na rajeckej strane trasy križujeme chránené územie s vodnými zdrojmi a istý čas kráčame pozdĺž Jasenovského potoka. Preto načim rátať s klzkým, vlhkým a bahenistým podložím, ktoré sa na poslednú chvíľu „napije“ zrážok spadnutých v piatok (17. 4. 2015) podvečer. Trasu je celkom iste NEmožné prejsť v botaskách!

Premočený terén na úvodnom stúpaní na rajeckej strane 10. 4. 2015

Predpoveď počasia:

Podľa meteogramu modelu ECMWF SHMÚ sa výrazne ochladí z pondelku (13. 4. 2015) na utorok (14. 4. 2015), kedy nočné teploty v oblasti klesnú opäť až na nulu. Dobrou správou pre pútnikov však je, že v noci z piatku (17. 4. 2015) na sobotu (18. 4. 2015) by mali nočné teploty po dennom oteplení vystúpať až na 6-8°C. Pútnici sa napriek tomu zoznámia s limitami organizmu, ktorého „metabolický ohrievač“ po celonočnom vypätí síl vypína spravidla nad ránom okolo 6. hodine, kedy je vonkajšia teplota pocitovo vnímaná aj ako o 5 stupňov nižšia, než v skutočnosti – pocitovo sa teda načim pripraviť na „mráz“, najmä, keď sa kľačí 15 minút počas Ceremoniálu prosieb k Pánovi a všetkým Svätým v Roháčskom sedle... S menšou pravdepodobnosťou možno očakávať, že v noci z piatku na sobotu nás prekvapí na trase drobný dážď, keďže počas celej noci bude pribúdať oblačnosť. Vietor, ktorý bude v nárazoch dosahovať počas piatkového večera až 20 m/s by sa mal na noc dokonale utíšiť.

Zdroj: http://shmu.sk

Prvým rokom nebude pútnikom na cestu svietiť ani mesiac, keďže v noci 18. 4. 2015 dosiahne fázu novu. Celkom určite teda netreba zabúdať na rezervné svietidlá a náhradné batérie.

Zdroj: http://kalendar.azet.sk/lunarny/mesiac/2014-4/

Tento rok nám slnko vyjde v sobotu ráno o 5:49 hod., a teda úsvit v lese môžeme očakávať do hodiny od východu slnka, teda okolo 6:50 hod. Na Roháčske sedlo dorazíme teda, ako vždy, za pološera.

Na bytčianskej strane by pútnikov mala sprevádzať zvýšená oblačnosť, od ktorej bude závisieť aj maximálna výška očakávanej dennej teploty, a tá by sa mala pohybovať v rozmedzí o od 12-18 °C. Počas celej soboty môžme s menšou pravdepodobnosťou očakávať drobné zrážky. Odporúčame vám sledovať aktuálnu predpoveď počasia na stránkach SHMÚ.

Na čo nesmiete zabudnúť:

Predovšetkým, počas púte na vás bude organizátor nahliadať ako na vopred oboznámených s „teoretickým minimom“ zakotveným v Podmienkach, Nariadeniach, Ustanoveniach, Odporúčaniach a v Ordináriu :-) /odkaz je na ordinárium z roku 2014, prosím, nepomýľte si dátumy; obsahové časti však platia rovnaké i tento rok!/

Praktickými nevyhnutnosťami sú najmä: pevná a nepremokavá turistická obuv; pršiplášť; teplé oblečenie, ktoré si môžete zablatiť „od hlavy po päty“; dve svietidlá; dostatočný počet nabitých náhradných batérií; reflexná vesta; občiansky preukaz (pri registrácii); 5-10 EUR (registračný poplatok; do 18 rokov = 5 EUR, člen o. z. NSS = 0 EUR, účastník, ktorý pri nástupe na memoriál predloží preukaz darcu krvi s vyznačenými aspoň piatimi záznamami dobrovoľného darcovstva a osoby staršie ako 50 rokov = 5 EUR, bežný pútnik = 10 EUR); mobilný telefón; pokiaľ pôjdete s nami v skupine, presuny autobusom sú hradené centrálne; neplnoletí účastníci memoriálu nesmú zabudnúť predložiť pri registrácii súhlas zákonného zástupcu,, a v prípade, že tento súhlas neplnoletí účastník nebude mať so sebou, budeme trvať na telefonickom rozhovore (i v neskorú hodinu) s jeho rodičom, v ktorom rodič potvrdí, že vie, kde sa nachádza jeho dieťa;

Na čo nesmiete reagovať:

Na židov v ovčom rúchu...

Harmonogram víkendu:

V piatok (17. 4. 2015) je Rodný dom prezidenta Tisu otvorený pre pútnikov od rána. Z neho je možné dopraviť sa v príhodný čas do Žiliny na spoveď a sv. omšu.

Spoveď v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

17:30

Sv. omša v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

18:00

Pokiaľ je to len akokoľvek možné, odporúčame pútnikom, aby pred rímskym rítom podľa Novus ordo missae uprednostnili buď gréckokatolícku svätú božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho, alebo rímsko-katolícku svätú omšu vekov Missa Tridentina.

Predbežná registrácia schádzajúcich sa pútnikov na autobusovej stanici v Žiline, nástupisko č. 20:

22:00 - 22:30

Autobusová stanica Žilina, nástupisko č. 20:

Žilina 22:30
Rajec 23:15 (Poliklinika)

23:15 – 23:30 presun na námestie

23:30 – 23:50 prípadná dodatočná registrácia pútnikov v Rajci

23:40 – 23:50 úvodné modlitby prevádzača a pážaťa

23:50 – 24:00 Ceremoniál zasvätenia do tajomstva púte

24:00 Začiatok púte

06:45 Ceremoniál prosieb k Pánovi a všetkým Svätým

12:30 – 13:00 priebežne vykonávaný Ceremoniál zloženia poklony

13:00 – 13:30 obed

Program akadémie v Rodnom dome prezidenta Tisu v sobotu 18. 04. 2014: