Piatok 15. apríla je pár dní pred nami, a tak vydávame túto poslednú inštrukciu pre všetkých pútnikov chystajúcich sa na Memoriál mučeníka Jozefa Tisu.

Terén:

Tento rok, na rozdiel od toho minulého, nás v predchádzajúcich dňoch neprekvapili snehové zrážky, zato tých dažďových si sever Slovenska bude užívať celý tento víkend, 9.-10. 4. 2016. Začiatok týždňa by mal byť suchý až na stredu večer alebo štvrtok ráno, kedy by mala tlaková níž opäť priniesť výdatnejšie dažďové zrážky; v úhrne do 10 mm na rajeckej strane.

Teplota vzduchu sa bude celý nadchádzajúci týždeň pohybovať do 14° C cez deň a nie menej ako 6° C v noci, čo predstavuje najteplejší týždeň pred Memoriálom, aký sme za posledné tri roky zaznamenali. Terén trasy však zmáčajú štvrtkové zrážky a les sa čerstvo napije, pôda nemusí byť kompaktná. Treba mať na pamäti, že ide o lesnú pôdu, ktorá vďaka lesnému porastu a jeho koreňovému systému zadržiava aj v čase sucha množstvo vody. Na rajeckej strane trasy križujeme chránené územie s vodnými zdrojmi a istý čas kráčame pozdĺž Jasenovského potoka. Preto načim rátať výnimočne aj s klzkým, vlhkým a bahenistým podložím. Tento rok by snáď bolo možné bez väčšej ujmy trasu prejsť i v botaskách, ale to neodporúčame!

Predpoveď počasia:

Podľa meteogramu modelu ECMWF SHMÚ maximálna denná teplota na rajeckej strane dosiahne v piatok 15. 4. 2016 až 18° C a v noci by nemala klesnúť pod 6° C, a naopak, môže dosahovať až 11° C, čo robí z tohto ročníku Memoriálu doteraz najteplejší. Pútnici sa napriek tomu zoznámia s limitami organizmu, ktorého „metabolický ohrievač“ po celonočnom vypätí síl vypína spravidla nad ránom okolo 6. hodine, kedy je vonkajšia teplota pocitovo vnímaná aj ako o 5 stupňov nižšia, než v skutočnosti – pocitovo sa teda načim pripraviť na „mráz“, najmä, keď sa kľačí 15 minút počas Ceremoniálu prosieb k Pánovi a všetkým Svätým v Roháčskom sedle... Vietor, ktorý bude v nárazoch dosahovať počas piatkového večera až 16 m/s by sa mal v noci oslabiť, ale celkom neutíchne a v nárazoch môže dosahovať až 12 m/s. Silný vietor, ktorý je nebezpečný najmä pri prechode skalnými úplazmi však k ránu, kedy pútnici prechádzajú najnebezpečnejšie úseky trasy s najviac exponovanými miestami, utíchne.

Zdroj: http://shmu.sk

Pútnikom bude na cestu svietiť mesiačik svojou prvou štvrťkou. Celkom určite však netreba zabúdať na rezervné svietidlá a náhradné batérie, keďže v noci z piatka na sobotu by mala byť nad rajeckým lesom veľká oblačnosť, ktorá mesačný svit zakryje. Vzhľadom na relatívne vysokú teplotu vzduchu, zatiaľ čo lesná pôda sa počas dňa nestihne dostatočne otepliť, musia sa pútnici pripraviť na výskyt relatívne hustej hmly počas celej noci.

Zdroj: http://kalendar.azet.sk/lunarny/mesiac/2014-4/

Tento rok nám slnko vyjde v sobotu ráno o 5:52 hod.; brieždiť sa síce začína hodinu pred východom slnka, ale na úsvit v lese si predsa len musíme počkať dlhšie.

Na bytčianskej strane sa oblaky rozptýlia a pútnikov by malo sprevádzať slnečné, bezveterné počasie, pri teplote vzduchu až do 20° C. Odporúčame vám sledovať aktuálnu predpoveď počasia na stránkach SHMÚ.

Na čo nesmiete zabudnúť:

Predovšetkým, počas púte na vás bude organizátor nahliadať ako na vopred oboznámených s „teoretickým minimom“ zakotveným v Podmienkach, Nariadeniach, Ustanoveniach, Odporúčaniach a v Ordináriu :-) /odkaz je na ordinárium z roku 2014, prosím, nepomýľte si dátumy; obsahové časti však platia rovnaké i tento rok!/

Praktickými nevyhnutnosťami sú najmä: pevná a nepremokavá turistická obuv; pršiplášť; teplé oblečenie, ktoré si môžete zablatiť „od hlavy po päty“; dve svietidlá; dostatočný počet nabitých náhradných batérií; reflexná vesta; občiansky preukaz (pri registrácii); 5-10 EUR (registračný poplatok; do 18 rokov = 5 EUR, člen o. z. NSS = 0 EUR, účastník, ktorý pri nástupe na memoriál predloží preukaz darcu krvi s vyznačenými aspoň piatimi záznamami dobrovoľného darcovstva a osoby staršie ako 50 rokov = 5 EUR, bežný pútnik = 10 EUR); mobilný telefón; pokiaľ pôjdete s nami v skupine, presuny autobusom sú hradené centrálne; neplnoletí účastníci memoriálu nesmú zabudnúť predložiť pri registrácii súhlas zákonného zástupcu,, a v prípade, že tento súhlas neplnoletí účastník nebude mať so sebou, budeme trvať na telefonickom rozhovore (i v neskorú hodinu) s jeho rodičom, v ktorom rodič potvrdí, že vie, kde sa nachádza jeho dieťa;

Na čo nesmiete reagovať:

Na vlkov v ovčom rúchu...

Harmonogram víkendu:

V piatok (15. 4. 2016) je Rodný dom prezidenta Tisu otvorený pre pútnikov od rána. Z neho je možné dopraviť sa v príhodný čas do Žiliny na spoveď a sv. omšu.

Spoveď v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

Pokiaľ je to možné, odporúčame pútnikom, aby pred rímskym rítom podľa Novus ordo missae uprednostnili gréckokatolícku svätú božskú liturgiu sv. Jána Zlatoústeho.

Pokiaľ necháte auto zaparkované v Bytči a do Rajca sa chcete presúvať organizovane spolu s organizátormi, žiadame Vás, aby ste do Bytče dorazili do 22:00 hod.

Predbežná registrácia schádzajúcich sa pútnikov na autobusovej stanici v Žiline, nástupisko č. 20:

22:00 - 22:30

Autobusová stanica Žilina, nástupisko č. 20:

Žilina 22:30
Rajec 23:15 (Poliklinika)

23:15 – 23:30 presun na námestie

23:30 – 23:50 prípadná dodatočná registrácia pútnikov v Rajci

23:40 – 23:50 úvodné modlitby prevádzača a pážaťa

23:50 – 24:00 Ceremoniál zasvätenia do tajomstva púte

24:00 Začiatok púte

06:45 Ceremoniál prosieb k Pánovi a všetkým Svätým

12:30 – 13:00 priebežne vykonávaný Ceremoniál zloženia poklony

13:00 – 13:30 obed

Program akadémie v Rodnom dome prezidenta Tisu v sobotu 16. 04. 2016: