V noci zo 6. na 7. marca 2016 alebo v skorých ranných hodinách 7. marca v pondelok jeden muž zamazal neznámou hmotou pamätnú tabuľu na priečelí rodinného domu na ul. 1. mája 35/4, 014 01 Bytča, kraj žilinský, okres Bytča, obec Bytča, katastrálne územie Veľká Bytča, parcelové číslo v katastri 854/1.

Klikni pre podrobnosti...

Autorský článok „Tisov dom vs. synagóga“ uverejnený v Zrkadle Bytče, október 2013

Klikni pre podrobnosti...

Rukot hromov a škípanie bleskov: Tisov dom vs. synagóga vo Veľkej Bytči očami Zrkadla Bytče„Zrkadlo Bytče“ sa v okróbri 2013 rozhodlo nastaviť zrkadlo bytčianskemu malomeštiakovi. Zo schránok na Bytčanov vyskočilo pred Vianocami vskutku plnofarebné „zrkadlo“, ktorého titulná stránka za rukotu hromov a škrípania bleskov zrazila skrz objektív fotoaparátu Z. Hrubej dohromady v koláži Rodný dom prezidenta Tisu a miestnu bytčiansku synagógu.

Dozvedeli sme sa, že existencia Tisovho rodného domu je zárodkom celobytčianskej povojnovej kontroverzie. Dnes, vraj nerieši sa na rozdiel od 1. Slovenskej republiky už židovská otázka, „ale skôr otázka tisovská“ – veď uznajte sami – „Židovská synagóga chátra a z Tisovho rodného domu je pomník,“ píše Jana Danihelová. Veď napokon, dokumentuje to aj výpravná koláž titulnej stránky, ktorá zachytáva zničenú, zasmušilo mlčiacu, vetrom a antisemitskou nenávisťou ošlahanú fasádu synagógy v kontraste s Photo Shopom oživenými farbami veselej fasády Tisovho domu a dažďom sa ligotajúcou dvadsaťročnou škridlou...

Adresa sídla:

Ul. 1. mája 35/4
014 01 Bytča


Kontaktné osoby:

    • Slovenský dejepisný spolok:

Mgr. Pavol Demjanič, PhD, správca (e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., t. č.: +421 903 406 877);

 


Poloha:


View 1. mája 35/4 in a larger map

Klikni pre podrobnosti...

Na základe vášho listu zo dňa 23. septembra 2008, číslo SVS-233004-2008/05191-2, ktorým nám bolo oznámené rozhodnutie o zrušení verejnej zbierky povolenej dňa 21. mája 2008 rozhodnutím číslo SVS-233004-2008/05191 z údajného dôvodu nenaplnenia verejnoprospešnosti ako aj údajného rozporu so zahraničnopolitickými záujmami SR, podávame na základe §61, ods. 1. zákona č. 71/1967 Z.z. o správnom konaní nasledovný rozklad:

Klikni pre podrobnosti...

Na žiadosť Spoločnosti pre zachovanie tradícií, ktorá požiadala Ministerstvo vnútra SR o povolenie na organizovanie verejnej zbierky, po počiatočných problémoch bola táto napokon povolená a to na realizáciu projektu zhotovenia a osadenia sochy staroslovenského panovníka Rastislava a obnovy rodného domu prezidenta Jozefa Tisu. Verejná zbierka bola povolená a je vykonávaná poukazovaním dobrovoľných finančných prostriedkov na osobitný účet verejnej zbierky č. 1831006555/0200, variabilný symbol 14031939, zriadený vo VÚB Bratislava, a.s., priamo, poštovými poukazmi alebo prevodmi z účtov prispievateľov. Adresa: Spoločnosť pre zachovanie tradícií, Vrančovičova 44, 841 03 Bratislava.

Podkategórie

Inzercia

Odber noviniek

Zadajte, prosím, správnu, platnú a unikátnu adresu e-mailovej schránky. Je totiž možné, že Vašu táto schránka je už registrovaná.
Zadajte, prosím, správnu e-mailovú adresu.
Zadajte, prosím, Vaše meno.
Zadajte, prosím, Vaše priezvisko.
Prosím, udeľte nám uvedený súhlas.
Potvrďte, prosím, že nie ste robot :-)

Prvý prezident v slovenskej poézii (eds. P. Holeštiak, P. Kubica)

Hore