Waldfriedhof

Mníchovský cintorín Waldfrieshof patrí k najznámejším z 29 mestských cintorínov Mníchova jednak pre svoju parkovú architektúru, ale i pre hrobové miesta významných osobností, ktoré sa v ňom nachádzajú. Je považovaný za prvý z tzv. lesných cintorínov. Obsahuje viac ako 60 tisíc hrobových miest rozdelených do dvoch častí: novej (Neuer) a starej (Alter). Nachádza sa na juhozápadných hraniciach mesta s GPS koordinátmi 48.102778°N 11.493611°E. K cintorínu vedú linky mestskej hromadnej dopravy, prístup k nemu s automobilom je veľmi obmedzený.

Vstupná brána cintorínu Waldfriedhof Lokalizačná mapa umiestnenia cintorínu v rámci mesta Mníchov Detail mapy cintorína

Ferdinand Ďurčanský (* 18. december 1906, Rajec – † 15. marec 1974, Mníchov) bol rajeckým rodákom, verným katolíkom, neohrozeným predstaviteľom slovenského autonomistického hnutia, niekoľkonásobným ministrom Slovenského štátu, autorom mnohých právnicko-vedeckých článkov o nescudziteľných právach slovenského národa, ktoré zhrnul do tzv. Bielej knihy (Buenos Aires, 1954), zakladateľ Slovenského oslobodzovacieho výboru a až po hrob – v chlade cudziny – bojujúci nacionalista, ktorý v nemeckom exile vydýchol nečakane a za zvláštnych okolností v noci zo 14. na 15. marca 1974.

Pochovaný je v Nemecku (spolková republika Bavorsko) v meste Mníchov na cintoríne Waldfriedhof (časť Neuer Teil) spolu so svojou dcérou a manželkou. Hrobové miesto sa nachádza v sektore č. 415, v 1. rade od uličky ako 3. hrob v poradí (415-1-3).

Ctibor Pokorný (28. 9. 1917 - 28. 6. 1972) bol činovníkom jednej z dvoch prvých exilových slovenských politických organizácii – Slovenského oslobodzovacieho výboru, ktorej predsedom bol Ferdinand Ďurčanský. Pán Pokorný bol predsedom pre Nemeckú časť tohoto spolku. Je pochovaný medzi ukrajinskými nacionalistami, ako jediný Sloven a vôbec ako jediný človek. Na základe nielen tohoto faktu je zrejme, že mal dobré vzťahy s ukrajinskými nacionalistami. Druhým zrejmým faktom je, že v mene Slovenov svojho času vystúpil s rečou na pohrebe zavraždeného vodcu ukrajinských nacionalistov Stepana Banderu. Ctibor Pokorný je autorom známej knihy "Židovstvo na Slovensku" (Kompas: Turčiansky sv. Martin, 1940).

Ctibor Pokorný je pochovaný spolu so svojou manželkou v Nemecku (spolková republika Bavorsko) v meste Mníchov na cintoríne Waldfriedhof, v novej časti (Neuer Teil). Je pochovaný v sektore 430, v 3. rade s číslom hrobu 225 (430-3-225).

Inzercia

Odber noviniek

Zadajte, prosím, správnu, platnú a unikátnu adresu e-mailovej schránky. Je totiž možné, že Vašu táto schránka je už registrovaná.
Zadajte, prosím, správnu e-mailovú adresu.
Zadajte, prosím, Vaše meno.
Zadajte, prosím, Vaše priezvisko.
Prosím, udeľte nám uvedený súhlas.
Potvrďte, prosím, že nie ste robot :-)

Prvý prezident v slovenskej poézii (eds. P. Holeštiak, P. Kubica)

Hore