Klikni pre podrobnosti...

Piatok 11. apríla je pár dní pred nami, a tak vydávame túto poslednú inštrukciu pre všetkých pútnikov chystajúcich sa na Memoriál mučeníka Jozefa Tisu. Tento rok vyzerajú prognózy priaznivejšie ako ten minulý...

Terén:

I keď sa tohtoročné extrémne sucho podpísalo na kompaktnosti pôdy, ktorá sa tento rok „netopí pod topánkou ako zákusok na sporáku“, nemožno však zabúdať, že ide o lesnú pôdu. Tá vďaka lesnému porastu a jeho koreňovému systému zadržiava aj v čase sucha množstvo vody. Na rajeckej strane trasy križujeme chránené územie s vodnými zdrojmi a istý čas kráčame pozdĺž Jasenovského potoka. Preto načim rátať s klzkým, vlhkým a bahenistým podložím, ktoré sa „napije“ zrážok spadnutých v stredu a vo štvrtok. Trasu je celkom iste NEmožné prejsť v botaskách!

Predpoveď počasia:

Podľa meteogramu modelu ECMWF SHMÚ sa má zo stredy (9. 4. 2014) na štvrtok (10. 4. 2014) výrazne ochladiť, pričom majú nočné teploty v oblasti klesnúť opäť na nulu a pozvoľna z piatku na sobotu vystúpať maximálne na 5-6 °C. Pútnici sa minulý rok zoznámili s limitami organizmu, ktorého „metabolický ohrievač“ po celonočnom vypätí síl vypína spravidla nad ránom okolo 6. hodine, kedy je vonkajšia teplota pocitovo vnímaná aj ako o 5 stupňov nižšia, než v skutočnosti – pocitovo sa teda načim pripraviť na „mráz“, najmä, keď sa kľačí 15 minút počas Ceremoniálu prosieb k Pánovi a všetkým Svätým v Roháčskom sedle... Podľa všetkého by však noc z piatka na sobotu mala byť suchá a bez zrážok, postupne sa vyjasňujúca a následne temer úplne bezveterná.

Zdroj: http://shmu.sk

14. apríla v pondelok je spln, teda z piatku (11. 4. 2014) na sobotu (12. 4. 2014) možno rátať s mesačným svitom ako svetelným pomocníkom na otvorených priestranstvách. V hustom rajeckom lese však tento prírodný fenomén netreba preceňovať.

Zdroj: http://kalendar.azet.sk/lunarny/mesiac/2014-4/

Tento rok nám svitať začne o 6:03, čo je o temer 20 minút neskôr ako minulý rok, teda na Roháčske sedlo dorazíme za pološera.

Na bytčianskej strane by už pútnikov mal čakať síce zamračený, ale jarný a suchý deň s teplotami 12-14 °C. Odporúčame vám sledovať aktuálnu predpoveď počasia na stránkach SHMÚ.

Na čo nesmiete zabudnúť:

Predovšetkým, počas púte na vás bude organizátor nahliadať ako na vopred oboznámených s „teoretickým minimom“ zakotveným v Podmienkach, Nariadeniach, Ustanoveniach, Odporúčaniach a v Ordináriu :-)

Praktickými nevyhnutnosťami sú najmä: pevná a nepremokavá turistická obuv; pršiplášť; teplé oblečenie, ktoré si môžete zablatiť „od hlavy po päty“; dve svietidlá; dostatočný počet nabitých náhradných batérií; reflexná vesta; občiansky preukaz (pri registrácii); 5-10 EUR (registračný poplatok; do 18 rokov = 5 EUR, člen o. z. NSS = 0 EUR, účastník, ktorý pri nástupe na memoriál predloží preukaz darcu krvi s vyznačenými aspoň piatimi záznamami dobrovoľného darcovstva a osoby staršie ako 50 rokov = 5 EUR, bežný pútnik = 10 EUR); mobilný telefón; pokiaľ pôjdete s nami v skupine, presuny autobusom sú hradené centrálne; neplnoletí účastníci memoriálu nesmú zabudnúť predložiť pri registrácii súhlas zákonného zástupcu,, a v prípade, že tento súhlas neplnoletí účastník nebude mať so sebou, budeme trvať na telefonickom rozhovore (i v neskorú hodinu) s jeho rodičom, v ktorom rodič potvrdí, že vie, kde sa nachádza jeho dieťa;

Na čo nesmiete reagovať:

Na židov v ovčom rúchu...

Harmonogram víkendu:

V piatok (11. 4. 2014) je Rodný dom prezidenta Tisu otvorený pre pútnikov od rána. Z neho je možné dopraviť sa v príhodný čas do Žiliny na spoveď a sv. omšu.

Spoveď v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

17:30

Sv. omša v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

18:00

Predbežná registrácia schádzajúcich sa pútnikov na autobusovej stanici v Žiline, nástupisko č. 20:

22:00 - 22:30

Autobusová stanica Žilina, nástupisko č. 20:

Žilina 22:30
Rajec 23:15 (Poliklinika)

23:15 – 23:30 presun na námestie

23:30 – 23:50 prípadná dodatočná registrácia pútnikov v Rajci

23:40 – 23:50 úvodné modlitby prevádzača a pážaťa

23:50 – 24:00 Ceremoniál zasvätenia do tajomstva púte

24:00 Začiatok púte

06:45 Ceremoniál prosieb k Pánovi a všetkým Svätým

12:05 – 13:00 priebežne vykonávaný Ceremoniál zloženia poklony

13:00 – 13:30 obed

  • 13:30 Proces blahorečenia v katolíckej Cirkvi. Prípad panovníka Rastica a prezidenta Tisuvdp. Václav Kocian
  • 14:30 Kauzy svätých včera a dnes. Sv. Johanka z Arcu, Sv. Tomáš Morus, Sv. Tomáš Becket, bl. Ján Pavol II. a iníBranislav Michalka; Dieľňa sv. Jozefa
  • 15:30 Svedectvo J. E. arcibiskupa nitrianskeho, K. Kmeťku, pred Národným súdom o morálnej bezúhonnosti konania J. Tisu (teória meliorizmu a minus malum v konkrétnych jeho konaniach: Povstanie, Židovský kódex, ap.) – Mgr. Slavomír Jančok, ACIArb; Jednota slovenskej mládeže