Klikni pre podrobnosti...
West Highlands

Dňa 29. augusta Vás pozývame na Charitatívny pochod slovenského exilu na Britských ostrovoch za odškodnenie obetí čs. demokracie 1945-1947. Pochod sa koná pod osobnou záštitou správcu Rodného domu prezidenta Tisu vo Veľkej Bytči, Igora Cagáňa.

Dôvod usporiadania pochodu je vyzbierať finančné prostriedky na projekt www.Rehabilituj.Sk (prevádzkovateľ o. z. Nové slobodné Slovensko). Účelom tejto zbierky je pri príležitosti 70. výročia prvej popravy (9. októbra 1945 – 9. októbra 2015) vykonanej na základe rozsudku revolučného retribučného súdnictva tzv. Slovenskej národnej rady, symbolicky odškodniť pozostalých obete, pplk. Jána Šmigovského, veliteľa Slovenskej armády povereného obranou mesta Nitra. Pplk. Šmigovský sa odmietol pridať k tzv. Slovenskému národnému povstaniu namierenému proti slovenskej štátnosti, aby neskôr takisto odmietol vydať zbrane svojej posádky nemeckým vojskám, ktoré v tom čase začali odzbrojovať Slovenskú armádu. Napriek tomu, alebo práve preto, bol po vojne popravený zastrelením na základe výsledkov zinscenovaného súdneho procesu. A to všetko v čase tzv. československej povojnovej demokracie! Pplk. Ján Šmigovský, napriek očividnej politizácii jeho procesu, nebol dodnes súdne rehabilitovaný...

Videovýzva - Zabili ho i v Tvojom mene!

Dôstojník Slovenskej armády bol v čase svojej popravy otcom dvoch synov. Jeden z nich zomrel v útlom veku, druhý, pán Vladimír, dodnes žije vo veku 74 rokov. Opustený ženou vychoval sám vlastného syna a dnes vychováva i svoju vnučku. Výťažok z pochodu bude začlenený do čiastky symbolického odškodného, ktorým sa o. z. Nové slobodné Slovensko pokúsi zmierniť súčasnú ťažkú sociálnu situáciu pozostalého obete.

Pplk. Ján Šmigovský – zabudnutý slovenský bojovník a hrdina:

Širší kontext justičných vrážd vykonávaných povojnovou československou demokraciou:

Zároveň pôjde o pokus transformovať ponovembrový (17. november 1989) ekonomický exil opäť na exil politický, zasadzujúci sa za slovenskú štátnu samostatnosť neodvislú od NATO a Európskej únie a za zmenu politického režimu na Slovensku.

Základné informácie o charitatívnom pochode:

Charitatívny pochod sa uskutoční po trase turistického chodníka West Highland Way na spojnici Kinlochleven – Kings House – Inveroran.

Východiskovým bodom je škótske mesto Glasgow, odkiaľ organizovane vyrazíme zo

stances Buchanan Bus Station linkou 914 o 11:00 hod. MIESTNEHO ČASU, provider: Scottish Citylink, route: Glasgow - Fort William,

pričom do Kinlochleven dorazíme o 14:37 MIESTNEHO ČASU, odkiaľ v tom čase začneme náš charitatívny pochod.

Charitatívny pochod sa začína v čase, kedy na Slovensku na trati Prešov-Spišské Podhradie bude vrcholiť pravidelný, ôsmy ročník Memoriálu Jána Šmigovského.

Charakter trasy:

Trasa charitatívneho pochodu meria celkom 30 kilometrov a vedie najkrajšími a zároveň najdivokejšími úsekmi západnej časti Škótskej vysočiny. Jej prechod by mal pri dobrom počasí trvať 10 hodín. Bažinaté plochy povestných škótskych rašelinísk sa na trase striedajú s kamenistým podložím miestnych pohorí. Prevýšenia nepresahujú 400 výškových metrov, napriek tomu je trasa náročná.

Kde získať potrebné informácie o preprave a detailoch trasy?

Informácie o miestnych spojeniach autobusov a vlakov nájdete na stránke:
Traveline Scotland

Informácie o trase v angličtine zase na vlákne:
Walk Highlands

Zápisné:

Výška zápisného je dobrovoľná. Je možné ju uhradiť osobne, v deň konania sa charitatívneho pochodu do rúk správcu Rodného domu prezidenta Tisu.

Pri dobrovoľnom zápisnom nad 100 EUR, resp. 70 libier, o. z. Nové slobodné Slovensko účastníkovi venuje:

  • 1 x tričko s motívom pplk. Jána Šmigovského
  • 1 x tričko s motívom SNP – slovenská národná pohroma
  • 1 x knižka Povstanie roku 1944. Bolo národné, slávne, užitočné?
  • 1 x brožúra Ideovo-turistický sprievodca Memoriálom pplk. Jána Šmigovského
  • špeciálny diplom od o. z. NSS

Pri dobrovoľnom zápisnom pod 100 EUR, resp. 70 libier, o. z. Nové slobodné Slovensko účastníkovi venuje:

  • 1 x brožúra Ideovo-turistický sprievodca Memoriálom pplk. Jána Šmigovského

Kontakt na organizátora:

Telefón: + 421 918 73 12 13

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Udalosť na Facebook-u:

Pozvi svojich priateľov na akciu prostredníctvom pozvánky na udalosť na Facebook-u.