Klikni pre podrobnosti...

Sobota 20. apríla sa nezadržateľne blíži, a tak vydávame túto poslednú inštrukciu pre všetkých pútnikov chystajúcich sa na Memoriál mučeníka Jozefa Tisu. Zverejnené nie celkom veselé správy Vás nemajú odradiť, ale, keďže sa „ide za každého počasia“, nasledovné riadky Vás majú pripraviť zdolať prípadné vyskytnuvšie sa prekážky...

Terén:

Na slnku odvrátených stranách chrbátov od rajeckej strany sa ešte 11. apríla držali mapy snehu. Po úbočiach sa rinú potôčiky vody z dažďov a roztápajúcich sa pozostatkov zimy križujúc turistický chodník najmä pri stúpaniach po svahoch. Hlina je rozmočená natoľko, že sa topí pod topánkou ako zákusok na sporáku, klesanie je preto veľmi nebezpečné, podložie je na väčšine miest veľmi klzké, vlhké a bahenisté. Časti terénu z rajeckej strany môžu byť poznačené hlbokými brázdami po ťahaní dreva. Trasu je celkom iste NEmožné prejsť v botaskách!

Predpoveď počasia:

Podľa meteogramu modelu ECMWF SHMÚ majú počas budúceho víkendu opäť poklesnúť teploty z príjemných jarných 14-20 °C cez deň na 6-10 °C cez deň a v noci môže teplota podľa predbežných prognóz klesnúť až na nulu. Podľa všetkého by mal byť budúci víkend v oblasti bez zrážok, v piatok však môže z rajeckej strany padnúť temer 10 mm zrážok a vlhký terén tak ešte väčšmi zmäkne na kašu. Nie sú však vylúčené prehánky aj na bytčianskej strane zo soboty na nedeľu, a v nedeľu nad ránom. Slabý nárazový vietor sa môže vyskytnúť v noci a postupne k ránu by mal slabnúť. Odporúčame Vám sledovať aktuálnu predpoveď počasia na stránkach SHMÚ.

Na čo nesmiete zabudnúť:

Pevná a nepremokavá turistická obuv; pršiplášť; teplé oblečenie, ktoré si môžete zablatiť „od hlavy po päty“; dve svietidlá; dostatočný počet nabitých náhradných batérií; reflexná vesta; občiansky preukaz (pri registrácii); 2-5 EUR (registračný poplatok; do 18 rokov = 2 EUR, člen o. z. NSS = 0 EUR, pravidelný darca krvi po predložení darcovského preukazu = 0 EUR, nad 50 rokov = 0 EUR, bežný pútnik = 5 EUR); mobilný telefón; takisto nezabudnite na to, že i keď pôjdete s nami v skupine, presuny autobusom si hradíte sami; neplnoletí účastníci memoriálu nesmú zabudnúť predložiť pri registrácii súhlas zákonného zástupcu, a v prípade, že tento súhlas neplnoletí účastník nebude mať so sebou, budeme trvať na telefonickom rozhovore (i v neskorú hodinu) s jeho rodičom, v ktorom rodič potvrdí, že vie, kde sa nachádza jeho dieťa;

Harmonogram víkendu:

V sobotu je Rodný dom prezidenta Tisu otvorený pre pútnikov od rána. Z neho je možné dopraviť sa v príhodný čas do Žiliny na spoveď a sv. omšu.

Autobusová stanica Bytča:

Bytča 16:10
Žilina 16:35

Spoveď v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

17:30

Sv. omša v Katedrále Najsvätejšej Trojice, Žilina

18:00

Skupina pútnikov vyrazí z Rodného domu prezidenta Tisu nasledovne:

Autobusová stanica Bytča:

Bytča 20:55
Žilina 21:25

Predbežná registrácia schádzajúcich sa pútnikov na autobusovej stanici v Žiline, nástupisko č. 20:

22:00 - 22:30

Autobusová stanica Žilina, nástupisko č. 20:

Žilina 22:30
Rajec 23:15 (Poliklinika)

23:15 – 23:30 presun na námestie

23:30 – 23:50 prípadná dodatočná registrácia pútnikov v Rajci

23:40 – 23:50 úvodné modlitby prevádzača a pážaťa

23:50 – 24:00 Ceremoniál zasvätenia do tajomstva púte

24:00 Začiatok púte

06:45 Ceremoniál prosieb k Pánovi a všetkým Svätým

12:05 – 13:00 priebežne vykonávaný Ceremoniál zloženia poklony

13:00 – 13:30 obed

13:30 Prednáška Branislava Michalku: Katolícky tradicionalizmus ako súčasná autentická a integrálna súčasť kontrarevolúcie. Obzretie sa za Jozefom Tisom a pohľad do budúcnosti.